brand: "comfee'"
in_stock: false
reviews_count: 8
store_origin: DK
region: Denmark
---
**Brand:** comfee'
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ❄️ Freeze smarter, live cooler — the sleek chest freezer for the savvy millennial.
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- comfee' enthusiasts
## Why This Product
- Trusted comfee' brand quality
|---------------|-------|
| ASIN | B0CTMMHCT7 |
| Best Sellers Rank | 47 in Large Appliances ( See Top 100 in Large Appliances ) 4 in Chest Freezers |
| Brand Name | COMFEE' |
| Capacity | 99 litres |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (1,654) |
| Door Material Type | Stainless Steel |
| Door Orientation | Reversible |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Included Components | chest freezer Body, Power Plug |
| InstallationType | Freestanding |
| Item Dimensions D x W x H | 49.5D x 54.5W x 85H centimetres |
| Item Type Name | Chest Freezers |
| Item Weight | 23.5 Kilograms |
| Manufacturer | COMFEE' |
| Manufacturer Part Number | RCC100BL2(E) |
| Model Name | RCC100BL2(E) |
| Model Number | RCC100BL2(E) |
| Product Warranty | 2. |
| Specification Met | CE |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 201 watts |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Model name:** RCC100BL2(E)
- **Product dimensions:** 49.5D x 54.5W x 85H centimetres