The Bosch GOP18V-34N is a cordless 18V brushless oscillating multi-tool featuring the StarlockPlus 3D blade interface for superior torque transfer and 8x faster accessory changes. It offers up to 20,000 oscillations per minute with an improved 3.4° cutting angle, a redesigned ergonomic grip with a rotated battery for better handling, and vibration control reducing up to 80% of vibrations. Equipped with an LED light and a robust slide switch, this tool delivers corded-like performance in a lightweight, versatile package ideal for cutting, sanding, and grinding tasks.
| ASIN | B0CKS4YD8Y |
| Best Sellers Rank | #75,469 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #38 in Oscillating Power Tools |
| Brand | Bosch |
| Brand Name | Bosch |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 217 Reviews |
| Included Components | (1) GOP18V-34 18V StarlockPlus® Oscillating Multi-Tool, (1) 1-1/4 In. Plunge Cut Blade |
| Item Dimensions | 11.1 x 3.5 x 3.6 inches |
| Item Type Name | Cordless Oscillating Multi-Tools |
| Item Weight | 2.7 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 11.1 x 3.5 x 3.6 inches |
| Manufacturer | BOSCH |
| Manufacturer Part Number | GOP18V-34N |
| Material | Blend |
| Material Type | Blend |
| Model Number | GOP18V-34N |
| UPC | 000346808742 |
| Unit Count | 1.0 Count |
A**R
Very nice tool to work with
S**.
Wish I'd bought one ages ago
As a pretty avid DIY handyman, I don't know how I made it this long without one of these tools. But with a big basement renovation project after a flood, I had a lot of demo and drywall work to do, and finally decided to pick one up. I have a bunch of other Bosch 18V tools, so naturally I gravitated to Bosch's offering. I was impressed by how useful this tool is - it quickly rips through even the old-growth studs in my old house like butter, and makes short work of drywall. More than enough power for cutting easily through everything I've set it against The grip is comfortable and it is easy to maneuver in tight spots. Battery life is pretty good, I get a couple of hours of intermittent use out of a 2Ah battery. A bigger battery would of course last longer, but makes the tool heavier, so I'm ok with swapping small batteries more frequently. For the money I spent, I'm very satisfied with this tool. Bosch generally makes good power tools, and this one is no exception.