title: "X520-10G-1S-X8"
brand: "10gtek"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "10 Gtek"
url: https://www.desertcart.dk/products/52650753-x520-10g-1s-x8
store_origin: DK
region: Denmark
---
**Brand:** 10gtek
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚀 Upgrade to 10GbE — Because your network deserves to be as fast as your ambition!
## Quick Answers
- **What is this?** X520-10G-1S-X8 by 10gtek
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- 10gtek enthusiasts
## Why This Product
- Trusted 10gtek brand quality
## Features
- Attention: 1) If you use it for Windows11, you should install the Windows 10 driver and follow the direction of "how to set up Windows 11" to set up. 2) The Dell and HPE servers require MCU info matching the host OS; however, this NIC doesn't satisfy. Please contact us before making a purchase.
- NOTE: NON SUPPORT 1.25G SFP; NON SUPPORT HOT SWAPING!
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01GHTXHMK |
| Best Sellers Rank | 5,556 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 10 in Network Cards |
| Box Contents | X520-DA1 |
| Brand Name | 10Gtek |
| Color | 10GbE NIC |
| Compatible Devices | Desktop |
| Compatible Operating System Family | Windows |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (583) |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate | 10 Gigabits Per Second |
| Hardware Interface | Ethernet, PCI, PCI Express x8 |
| Item Dimensions L x W x H | 22.4L x 14.4W x 3H centimetres |
| Item Weight | 5 Grams |
| Manufacturer | 10Gtek |
| Manufacturer Part Number | X520-DA1 |
| Model Number | X520-DA1 |
| Product Warranty | 3 years |
| UPC | 603149410237 |
## Product Details
- **Colour:** 10GbE NIC
- **Item weight:** 5 Grams
- **Product dimensions:** 22.4L x 14.4W x 3H centimetres