title: "IN-WIN IW-RA100-S315 1U Compact Rackmount Server Chassis, 315W 80 Plus Gold"
brand: "in win"
in_stock: false
reviews_count: 3
store_origin: DK
region: Denmark
---
# 315W Power Supply 1U Compact Design Outstanding Thermal Efficiency IN-WIN IW-RA100-S315 1U Compact Rackmount Server Chassis, 315W 80 Plus Gold
**Brand:** in win
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 🚀 Elevate Your Server Game!
## Quick Answers
- **What is this?** IN-WIN IW-RA100-S315 1U Compact Rackmount Server Chassis, 315W 80 Plus Gold by in win
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- in win enthusiasts
## Why This Product
- Trusted in win brand quality
## Key Features
- • **Expandable Storage:** Designed for maximum HDD deployment.
- • **Future-Ready Design:** Optional PCI-E riser card for enhanced capabilities.
- • **Space-Saving Marvel:** Perfect for tight spaces with a 15" depth.
- • **Flexible Power Options:** Supports up to 315W Flex form factor PSU.
- • **Efficient Cooling System:** Equipped with 3 PWM fans for optimal airflow.
## Overview
## Description
1U Compact Rackmount Server Chassis ．1U appliance chassis with 15" depth for space-sensitive applications ．Utilizing space for HDD deployment to optimized HDD storage design ．Outstanding thermal exhaust efficiency supports 40 x 28mm PWM fan x 3(pre-installed x 2) ．Supports 1U Flex form factor PSU (up to 315W) ．Optional PCI-E riser card and riser card bracket ．With two front access USB ports
## Features
- 1U appliance chassis with 15" depth for space-sensitive applications
- Utilizing space for HDD deployment to optimized HDD storage design
- Outstanding thermal exhaust efficiency supports 40 x 28mm PWM fan x 3(pre-installed x 2)
- Supports 1U Flex form factor PSU (up to 315W)
- Optional PCI-E riser card and riser card bracket
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Series | IW-RA100-S315 |
| Item model number | IW-RA100-S315 |
| Item Weight | 12.36 pounds |
| Product Dimensions | 15.48 x 1.71 x 16.93 inches |
| Item Dimensions  LxWxH | 15.48 x 1.71 x 16.93 inches |
| Manufacturer | IN-WIN |
| ASIN | B0BP9YX31W |
| Date First Available | December 7, 2022 |
## Images
## Questions & Answers
**Q: How do you open the case lid?**
A: There are two screws on the top. Remove the screws and the lid will slide off.
**Q: Does this fit a micro atx motherboard?**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Aesthetically pleasing case with a few wishes
*by E***C on Reviewed in the United States on February 11, 2023*
I like the design of this case a lot. Looks modern and is relatively inexpensive considering it comes with a 315W GOLD power supply.  Comes with a lot of hardware/fasteners, such as low-profile standoffs, sheathing for under the motherboard, and a few packages of screws.  No PCI riser/90-degree slot adapter is included.Power supply I received has 24 pin and 8 pin mobotherboard connections, 6x sata power, and 1x mini-sata power (for its slim optical bay)Oddities:• Front ports are USB2.0, wish they could've been 3.0.• The front of the case has slots for 3x 40mm fans, yet they only include 2x 40mm fan.• The blue power LED is the brightest in my entire rack.• The rear IO shield opening is low-profile, I had to cut my IO shield down about 6mm height so it could fit.  The width is also a little shy, but enough *force* and anything is possible.I would buy this case again for another 1U build. For me this is a simplistic Kodi HTPC using a igpu of a i3-12100 with very little peripheral devices.
### ⭐ 1.0 out of 5 stars
    Really liked this case
*by A***R on Reviewed in the United States on February 19, 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Good quality
*by M***L on Reviewed in the United States on October 7, 2023*
Nice chassis but cooking is lackluster with only 3 80mm fan spots. If you plan to run a newer chip like higher core Ryzens on these ideally use water cooling.