| Brand | IN WIN |
| Series | IW-RA100-S315 |
| Item model number | IW-RA100-S315 |
| Item Weight | 12.36 pounds |
| Product Dimensions | 15.48 x 1.71 x 16.93 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 15.48 x 1.71 x 16.93 inches |
| Manufacturer | IN-WIN |
| ASIN | B0BP9YX31W |
| Date First Available | December 7, 2022 |
E**C
Aesthetically pleasing case with a few wishes
I like the design of this case a lot. Looks modern and is relatively inexpensive considering it comes with a 315W GOLD power supply. Comes with a lot of hardware/fasteners, such as low-profile standoffs, sheathing for under the motherboard, and a few packages of screws. No PCI riser/90-degree slot adapter is included.Power supply I received has 24 pin and 8 pin mobotherboard connections, 6x sata power, and 1x mini-sata power (for its slim optical bay)Oddities:• Front ports are USB2.0, wish they could've been 3.0.• The front of the case has slots for 3x 40mm fans, yet they only include 2x 40mm fan.• The blue power LED is the brightest in my entire rack.• The rear IO shield opening is low-profile, I had to cut my IO shield down about 6mm height so it could fit. The width is also a little shy, but enough *force* and anything is possible.I would buy this case again for another 1U build. For me this is a simplistic Kodi HTPC using a igpu of a i3-12100 with very little peripheral devices.
A**R
Really liked this case
M**L
Good quality
Nice chassis but cooking is lackluster with only 3 80mm fan spots. If you plan to run a newer chip like higher core Ryzens on these ideally use water cooling.