title: "PRV Audio 12MR2000 12\" Pro Audio Midrange Woofer 8 Ohm"
brand: "prv audio"
in_stock: false
reviews_count: 5
store_origin: DK
region: Denmark
---
# Wide 52-5500 Hz frequency response 1000W RMS power handling Durable soft parts for longevity PRV Audio 12MR2000 12" Pro Audio Midrange Woofer 8 Ohm
**Brand:** prv audio
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 🎤 Own the stage with power and precision!
## Quick Answers
- **What is this?** PRV Audio 12MR2000 12" Pro Audio Midrange Woofer 8 Ohm by prv audio
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- prv audio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted prv audio brand quality
## Key Features
- • **Precision Frequency Range:** Crisp midrange clarity from 52 Hz to 5.5 kHz ensures every note and word hits perfectly.
## Overview
## Description
Review: Best speaker for your money and great sound quality
Review: Beat 12" speakers
## Features
- The obvious choice for loud, clear voice
- 4" diameter voice coil for extreme 1,000 watts RMS power handling
- Carefully chosen soft parts for the best combination of efficiency and durability
- Wide 52 to 5,500 Hz frequency response
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00IU36MQA |
| Colour | Black |
| Compatible devices | Smartphone, Tablet, MP3 Player, Desktop, Laptop, Television, Projector |
| Control method | Voice |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Impedance | 8 Ohms |
| Included components | None (No included components) |
| Is waterproof | FALSE |
| Item model number | 12MR2000 |
| Item weight | 10.45 kg |
| Manufacturer | PRV Audio |
| Maximum range | 8 Metres |
| Number of items | 1 |
| Power source | Corded Electric |
| Product dimensions | 13.9D x 28.2W x 28.2H centimetres |
| Recommended uses for product | For Pro Audio |
| Speaker size | 12 Inches |
| Subwoofer diameter | 12 Inches |
| Surround-sound channel configuration | 2.0 |
## Product Details
- **Audio output mode:** Surround
- **Connectivity technology:** Coaxial
- **Frequency response:** 5000 Hz
- **Material:** Aluminum
- **Model name:** 12MR2000
- **Mounting type:** Tabletop
- **Speaker maximum output power:** 1000 Watts
- **Speaker type:** Woofer
- **Special feature:** Durable
## Images
## Questions & Answers
**Q: Is the for one or as 2?**
A: 1 speaker
**Q: Is this speaker mid bass or mid range?**
A: It's a Mid Range speaker, but also you can get bass from them as the Frequency Response at -10dB is 60 – 5,000 Hz
**Q: Hello is only one by  that price or there coming the both for 200**
A: this price is for 1
**Q: Are these speakers as good as the prv audio 10mr1000 - 10" pro audio woofer? i know that this are bigger but are they better than ev 12**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by N***O on 6 December 2025*
Best speaker for your money and great sound quality
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by S***R on 17 December 2025*
Beat 12" speakers
*by E***. on 19 March 2019*
## Frequently Bought Together
- PRV AUDIO 12 Inch Midrange Speaker 12MR2000 8 Ohm 2000 Watts, 4 in Voice Coil Midbass Woofer for Pro Audio Systems (Single)
- PRV AUDIO TW700Ti Black 4 Inch Titanium Bullet Tweeter TW700Ti 240 Watts, 8 Ohm Super Tweeter, Built-in Capacitor Pro Audio High Frequency Driver (Single)
- PRV AUDIO WG2500Ti 200 Watts 2" Exit High Frequency Horn Driver 8 Ohm 107dB PRO Audio Titanium Compression Driver with Aluminum Horn