title: "CT-1000.1D Compact Class D Car Audio Monoblock Amplifier, 1000 Watts RMS"
brand: "ct sounds"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Ct Sounds"
store_origin: DK
region: Denmark
---
# 1000W RMS @ 1Ω - Powerhouse punch Compact 29.7x14.3x5.5 cm - Space-saving design Advanced heat dissipation - Runs cool under pressure CT-1000.1D Compact Class D Car Audio Monoblock Amplifier, 1000 Watts RMS
**Brand:** ct sounds
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎵 Compact Powerhouse: Feel the bass, not the bulk!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ct sounds enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ct sounds brand quality
## Description
Review: Great amplifier. Compact but puts out decent power.
## Features
- Car audio amplifier with 1000 watts RMS power at 1-ohm load (14.4v); 650 watts RMS at 2-ohm load (14.4v); 350 watts RMS at 4-ohm load (14.4v); Frequency response: 0 to 320 Hz (Bass Knob Included)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01MTBWVWI |
| Best Sellers Rank | #86,259 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #21 in Car Audio & Video Mono Amplifiers |
| Brand Name | CT Sounds |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (321) |
| Item Dimensions | 29.7 x 14.3 x 5.5 centimeters |
| Manufacturer | CT Sounds |
| Material Type | Metal, Plastic |
| Maximum Output Power | 1000 watts |
| Maximum Supply Voltage | 14.4 Volts (DC) |
| Minimum Supply Voltage | 14.4 Volts |
| Model | CT-1000.1D |
| Mounting Type | Freestanding Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 1000 Watts |
| Package Type Name | box |
| Part Number | CT-1000.1D |
| Specification Met | RoHS |
| UPC | 769055241836 |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 14.4 Volts |
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 29.7 x 14.3 x 5.5 centimeters
- **Manufacturer:** CT Sounds
- **Voltage:** 14.4 Volts
## Images
## Questions & Answers
**Q: will this amp push 2 12 kicker comp 4ohm?**
**Q: Will this be good for 1 skar audio ddx 12 @1ohm?**
A: It's almost too much but you could run two much more safely
**Q: Is this to much for a 8 meso subwoofer**
A: That’s the perfect amp for it if you wore the speaker to 1 ohm.
**Q: What size fuse will work best?**
A: 100 is just about right.as long as your running it straight and not bridged
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by D***N on 2 March 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by A***R on 19 January 2026*
Great amplifier. Compact but puts out decent power.
*by J***Z on 2 February 2026*
I used on 10” sundown SA classic sub 1000 w rms sounds very good and at good price and good settings options