The Spec Ops SPEC-D30PRY 30" Wrecking Crowbar combines high-carbon steel durability with a shock-absorbing grip and precision-honed ends for extreme prying power. Designed for professionals, itโs drop-tested to 100 feet and features versatile nail pullers. Plus, 3% of sales support veterans, making it the tool of choice for those who demand strength and purpose.
| ASIN | B089SQ7RDC |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #8,249 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #7 in Pry Bars |
| Color | Black/Tan |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (873) |
| Date First Available | June 7, 2020 |
| Included Components | Pry Bar |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 6.4 pounds |
| Item model number | SPEC-D30PRY |
| Manufacturer | Spec Ops Tools |
| Material | High Carbon Steel |
| Number Of Pieces | 1 |
| Part Number | SPEC-D30PRY |
| Power Source | Hand Powered |
| Product Dimensions | 6.02 x 31.3 x 2.72 inches |
| Size | 30" Demo Bar |
| Style | Wrecking Crowbar |
| Usage | Outside; Professional |
| Warranty Description | Limited Lifetime Warranty: [email protected] |
A**R
A Solid, Honest Beast that is Very Useable
F**R
Heavy Duty
This was purchased to replace a 36" "gooseneck" bar privately branded by one of the big box lumber yards. Last year I'd been pleased with the performance of the 36" while replacing exterior cedar trim but a couple weeks ago it actually bent when using it for heavier work. My search for a wrecking or demo bar on Amazon found this and I'll admit to being a little put off by the price, especially considering it's only a 30" bar but this thing probably weighs more than 1.5 x what the big box bar weighs and it's a much more thoughtful design, like whoever came up with its subtle features has a very clear working knowledge of this type of tool. Fit and finish are excellent for a tool thats going to get the crap beat out of it. A little extra fulcrum material is added in all the right places and this is downright heavy so I expect it to take a beating with a smile. Good Job Spec Ops Guys! Update: A year of heavy use later and this bar continues to exceed my expectations. I thought it might suffer some because of its shorter length but honestly I don't even notice because it offers such superior leverage. It helps me get more done quicker, so it's more than paid for itself, and there's nothing like the feel of a quality tool in your hand even if it's used for demolition. If this was ever lost (doubtful) I'd buy another in a heartbeat. I also have the small flatbar for EDC on my toolbelt and for its small size and weight it's an extremely capable and useful tool. Thinking about getting the 21" flat bar based on the quality of the other two tools.