| ASIN | B088ML2BVG |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #176,937 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #3,766 in Computer Monitors |
| Brand | ASUS |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Color | BLACK |
| Color Gamut | 100.0 |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Camera, Tablet |
| Connectivity Technology | HDMI, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB-Type C, display port |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 6 Reviews |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 |
| Display Technology | LCD, Mini-LED |
| Display Type | LED |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB, USB Type C |
| Has Color Screen | Yes |
| Image Contrast Ratio | 1000:1 |
| Item Dimensions D x W x H | 30.24"D x 18.86"W x 13.98"H |
| Item Type Name | ASUS ProArt Display PA27UCX-K 27" 4K HDR Mini LED Monitor, 97% DCI-P3 99.5% Adobe RGB 100% sRGB, DeltaE<1, IPS, USB-C HDMI DP, Calman Ready, Dolby Vision HDR10, 1000nits, w/ X-rite Calibrator |
| Item Weight | 34.2 Pounds |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Name | PA27UCX-K |
| Model Number | PA27UCX-K |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Pixel Pitch | 0.155 |
| Processor Count | 1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |